Vážení kolegovia,
radi by sme Vás stručne informovali o pracovnom stretnutí 12 zástupcov European Coalition for Cultural Diversity (ECCD) z 10 európskych krajín s predstaviteľmi kabinetu komisárky pre kultúru EK Androully Vassiliou a kabinetu komisára pre obchod pána De Guchta (ktorý prišiel zástupcov ECCD osobne pozdraviť) v sídle Európskej komisie v Bruseli, na ktorom sa v dňoch 3. a 4.mája 2010 zúčastnil predseda Slovenskej výtvarnej únie, akad.mal.Pavol Kráľ, ako predstaviteľ Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu (SKKD – zastrešuje cca 16 umeleckých asociácii pôsobiacich na Slovensku – spisovatelia, filmári, herci, výtvarníci, hudobníci, novinári, …).
Na stretnutiach sa prerokovali v podstate tri témy:
1/ Protokoly o kultúrnej spolupráci, ktoré sú súčasťou dohôd o voľnom obchode (Free Trade Agreements) medzi EU a tretími krajinami
2/ Zelená kniha – Uvoľnenie potenciálu kultúrneho a kreatívneho priemyslu
3/ Právne a sociálne postavenie umelcov v EU
Ad 1/:
K spôsobu riešenia uvedenej problematiky a postupu EK, konkrétne v prípade Južnej Kórei, sa zástupcovia ECCD viackrát vyjadrili kriticky, a to i písomne na adresu EK. Na stretnutiach k tejto téme vystúpili najmä zástupcovia Francúzska (Pascal Rogard, Cécile Despringe), výmena názorov zabrala značnú časť oficiálneho stretnutia. Odzneli napr. návrhy: diferencovať podmienky dohôd v závislosti od toho, či sa jedná o spoluprácu s rozvojovou alebo rozvinutou krajinou, dôslednejšie požadovať garancie ochrany autorských práv a zavádzanie systémových opatrení pre boj s pirátstvom a nerešpektovaním autorských práv, a iné.
Ad 2/ a 3/:
K týmto témam sa vyjadril najmä Pavol Kráľ (Slovensko), ktorý nadviazal na krátke kritické vystúpenie Petra Rantasa (Rakúsko) k sociálnemu postaveniu umelcov v Rakúsku.
P.Kráľ sa pozitívne vyjadril k úplne novej iniciatíve Komisárky EU pre kultúru Androully Vassiliou, zverejnenej iba niekoľko dní pred stretnutím- 27.apríla 2010 — pod názvom Zelená kniha. Priestor na celoeurópsku diskusiu a pripomienkovanie je do konca júla 2010. Konštatoval, že sa jednoznačne zaujímame o všetko, čo môže napomôcť k zlepšeniu sociálneho a právneho postavenia umelcov v EU či k zlepšeniu situácie v kultúre vôbec. Otázky, ktoré tento dokument nastoľuje, môžu priniesť pozitívny výsledok, pokiaľ sa na ne podarí nájsť a sformulovať správne odpovede.
Uviedol ďalej, že pri hľadaní niektorých správnych odpovedí by mohli pomôcť aj dokumenty, ktoré stručne opísal a zároveň predstaviteľom Kabinetu Komisárky EU pre kultúru Androully Vassiliou odovzdal (s poďakovaním ich prijali):
- White Book (originálna verzia v anglickom a francúzskom jazyku), kniha o právnom a sociálnom postavení umelcov v krajinách EU, ktorá vznikla za účasti umelcov z 22 európskych krajín a sumarizuje výsledky 1th European Convention (Paríž, dec 2008): obsahuje analýzu súčasného stavu a návrhy opatrení na zlepšenie situácie
- Biela kniha, rozšírené slovenské vydanie uvedenej publikácie, s bližšími informáciami o situácii na Slovensku
- Stručné zdôvodnenie potreby opatrení na zlepšenie súčasného stavu (anglický preklad časti textu zo slovenského vydania)
- Jeden príklad na ilustráciu našej dlhodobej snahy otvoriť širšiu diskusiu k uvedenej téme: katalóg k Bienále voľného výtvarného umenia, jednej z najdôležitejších výstav Slovernskej výtvarnej únie v tomto roku: úvodnom článku sme opäť nielen stručne pripomenuli Bielu knihu, ale aj uviedli adresy webových stránok, z ktorých je možné stiahnuť si tak francúzsko – anglickú, ako aj slovenskú verziu uvedenej knihy (http://conventioneuropeennedesartsvisuels.eu/francais/accueil.htm) a www.svu.sk).
Na následnom zasadaní ECCD po ukončení oficiálneho stretnutia v sídle Európskej komisie sa účastníci dohodli vypracovať k Zelenej knihe písomné návrhy za jednotlivé národné koalície a odoslať ich v priebehu júna do Paríža (SACD), kde ich komplexne spracujú a pošlú späť národným koalíciam na schválenie tak, aby bolo možné v lehote do konca júla odovzdať Európskej komisii spoločné stanovisko za ECCD.
Dnes máme už k dispozícii aj slovenskú verziu Zelenej knihy, ktorú prikladáme. Je to dokument, ktorý by mohol byť pozitívnym impulzom pre oblasť kultúry.
V Zelenej knihe sú uvedené konkrétne otázky, ktoré majú byť podnetom na širokú odbornú diskusiu. Vecné návrhy odpovedí za jednotlivé združenia či umelecké zoskupenia uvítame.
Prílohy:
Zelená kniha – najpodstatnejší dokument, venujte mu prosím pozornosť
Prejav komisárky EK pre kultúru (v angl. jazyku; potvrdzuje v ňom viaceré údaje, ktoré sme uviedli napr. slovenskej verzii Bielej knihy, či už pred 2 rokmi vo vystúpení na GE IAA na Cypre).