Ukážka z knihy Pavla Kráľa:
Čierne ovce umenia? Umenie a spoločnosť: mýty a fakty
(SVÚ Bratislava, 2018)
Pre záujemcov je kniha k dispozícii v Galérii UMELKA
Jednotlivé časti sa zobrazia po rozkliknutí
1 časť / “…nerozumiem umeniu…”
2 časť / Ako pristupovať k umeniu? Skúsme si to povedať ešte trochu inak
3 časť / Je vôbec možné umenie z nášho života vylúčiť?
4 časť / Aj tak si myslíte, že sa bez umenia pokojne zaobídeme? Urobme si spoločný pokus
5 časť / Vzťah spoločnosti a umenia: máme dôvod na optimizmus?
6 časť / …poznámka úplne na okraj
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Namiesto komentára: VÝBER OHLASOV ZO SLOVENSKA I ZO ZAHRANIČIA:
PhDr. Bohumír Bachratý, CSc.: ČIERNE OVCE UMENIA? To je titul vzácnej, ojedinelej a osamelej knihy nielen v slovenskej výtvarnej publicistike. Je to titul s otáznikom, za ktorým môže nasledovať aj dvojbodka, tri bodky i viaceré, apelatívne výkričníky : … !!!!! Pred týmto titulom o širokej a zložitej problematike súčasnej výtvarnej kultúry Slovenska, Európy i sveta stojí doterajší život, tvorba i organizačná a riadiaca práca, činnosť, myslenie a poznanie autora knihy, Pavla Kráľa.
Kamil Peteraj, básnik, 15.10.2018: Palko, chcem vám zablahoželať ku knižke! Je veľmi dobre napísaná, svieža, prehľadná. Výborná argumentácia. Pri tomto type literatúry väčšinou už tak na 6. strane začne človek zaspávať, ale vaša kniha sa číta velmi dobre. Mal by si ju prečítať každý politik, aby pochopil funkcie umenia a kreatívneho priemyslu — čo všetko znamenajú v dnešnej spoločnosti. Doporučujem ju aj umelcom.
Prof. Stanislav Stankoci, akad. mal., rektor Vysokej školy výtvarných umení, 17.10.2018: Vážený pán predseda, uplynulý víkend som si so záujmom preštudoval Vašu publikáciu a nižšie uvedený mail mi akurát padol vhod na to, aby som sa Vám poďakoval za čas a energiu, ktorú ste tejto knihe venovali. Je tam mnoho cenných informácií v širokých kultúrno-legislatívno-ekonomických súvislostiach a kontextoch, a pre členov umeleckej komunity – ale aj ľudí mimo ňu – je skvelé si to v takejto koncentrovanej podobe jasnejšie uvedomovať. Podľa mňa by takúto knihu mal dostať každý študent umeleckej školy alebo fakulty – ako povinnú výbavu do umeleckej praxe. Prajem všetko najlepšie a srdečne pozdravujem.
Magda Debnárová, riaditeľka autorskej organizácie LITA, 17.10.2018: Máme velmi pozitivne ohlasy na vašu knihu, vyjadrenia typu „úžasne, skvelé“ a pod. Urobili ste obrovský kus práce v tom, čo robíte.
Dr. Luba Belohradská, výtvarná teoretička, 17.11.2018: Palko, tvoju knihu som prečítala na jeden dúšok, ešte v ten deň, keď som ju dostala. Čítala sa veľmi dobre, skončila som o druhej v noci. Gratulujem a chcem ti povedať môj názor. Kniha je výborná, bol to pre mňa úplne nový pohľad. A páčilo sa mi, že to končí veľmi osobnou poslednou kapitolou. Tá dotvára celkový obraz, že to nepísal úradník, ale umelec, človek, ktorý v prostredí umenia žije celý svoj život.
Prof. Peter Čanecký, VŠMU, 5.12.2018: Musím ti zagratulovať, napísal si knihu, ktorá sa výborne číta a je geniálna — taká snáď ešte nebola napísaná. Kúpil som ešte jednu pre kolegu, všade knihu propagujem.
Ivan Matulík, herec, 13.12.2018: Úctyhodný pane! Po prečítaní (zatiaľ) 2/3 Vašej impozantne prepotrebnej knihy, s prekvapujúcimi a, ako už v posledných desaťročiach nie najradostnejšími správami o stave v tejto krajinke, prekvapujúco, na mňa priam ohurujúco zapôsobili čísla, ktoré sú o druhej strane kultúry, o jej reálnych ekonomických výsledkoch a prínosoch umenia, predčiacich mnohé výrobné odvetvia! … Hlboký rešpekt pred Vami!!! Kedy prosím, popri tej zálahe toľkých organizačných a funkcionárskych činností stihnete tvoriť?! Pretože niektoré ilustračné zlomky Vašich obrazov v tejto knižke sú kultivovane pôvabné… Teraz už viem, že Vás netreba okrádať o čas, ktorý máte tak narvaný!
Čína, Beihai, Third International Academic Seminar on Belt and Road Cultural and Artistic Exchanges and Cooperation, 18. – 21.12. 2018, tri z mnohých reakcií:
- Prof. Zhou Xing, Čínska národná akadémia umenia a Univerzita Peking, poverený vedením zasadania: Pán Kráľ, vieme, že ste ako jediný vystúpil dnes už s dvomi prejavmi, ale vzhľadom na vašu veľmi zaujímavú a inšpiratívnu prezentáciu by sme veľmi uvítali, keby ste sa s nami podelili o ďalšie vaše názory a skúsenosti.
- Prof. Katherine Mezur, Univerzita v Berkeley, Kalifornia, USA: Gratulujem, bolo to výborné. Mohli by ste mi prosím vašu prezentáciu poslať?
- Prof. Antonina Budarina, riaditeľka katedry dejín hudby, Národné konzervatórium hudby, Uzbekistan: Pán Kráľ, bolo by možné stiahnuť si vašu nádhernú a inšpiratívnu prezentáciu na môj USB klúč? Prosím! 🙂
Švédsko, Anders Lidén, dlhoročný člen európskeho i celosvetového vedenia IAA/AIAP, 8.1.2019: Milý Pavol, tvoja kniha prišla včera. Aké skvelé dielo si vytvoril! Nielen zostavovanie tejto dokumentácie, ale aj ďalšia skvelá práca — pre IAA a komunitu umelcov vo všeobecnosti, ktorá za tým stojí. Iba my, ktorí vieme, o čom to je, si môžeme predstaviť množstvo práce, ktorá je za tým. Preto — môj veľký obdiv! Zanechal si za sebou niečo podstatné a skutočne cenné! Ďakujem, Pavol!