Zdie­ľa­te svo­je die­la na inter­ne­te a chce­te mať kon­tro­lu nad tým, ako sú ďalej pou­ží­va­né a šíre­né? Skús­te využiť licen­cie Cre­a­ti­ve Com­mons! V tom­to člán­ku vám vysvet­lí­me, ako vám tie­to licen­cie pomô­žu chrá­niť vaše autor­ské prá­va a záro­veň zdie­ľať vaše die­la so sve­tom pod­ľa vami sta­no­ve­ných pod­mie­nok.*

Umel­ci pomer­ne čas­to rie­šia otáz­ku autor­ských práv a šíre­nia svo­jich diel na inter­ne­te. Také­to zdie­ľa­nie ume­nia na webo­vých strán­kach a sociál­nych sie­ťach nám dáva mož­nosť odpre­zen­to­vať svo­ju tvor­bu, no záro­veň pri­ná­ša mno­hé úska­lia. Pre zabez­pe­če­nie kon­tro­ly nad šíre­ním vašich diel vznik­li licen­cie, kto­ré umož­ňu­jú ich ozna­čo­va­nie a vyme­dze­nie autor­stva a pod­mie­nok pri ich ďal­šom šíre­ní – Cre­a­ti­ve Com­mons.

Pokiaľ ste sa dote­raz nestret­li s tými­to licen­cia­mi a nemá­te pred­sta­vu, ako ich pou­ží­vať, ponú­ka­me vám základ­ný pre­hľad.

Cre­a­ti­ve Com­mons je ide­ál­ne rie­še­nie pre kaž­dé­ho tvor­cu, kto­rý chce, aby jeho die­la mali dosah na čo naj­väč­šie množ­stvo ľudí, ale záro­veň si chce zacho­vať kon­tro­lu nad tým, ako budú ďalej šíre­né. Vďa­ka licen­ciám Cre­a­ti­ve Com­mons jas­ne určí­te, akým spô­so­bom môže byť vaše die­lo ďalej šíre­né, a to tak, že si od vás nebu­de musieť kaž­dý pýtať povo­le­nie. Bude môcť bez prob­lé­mov die­lo šíriť ďalej, ale len po dodr­ža­ní vami sta­no­ve­ných pod­mie­nok. Licen­cie Cre­a­ti­ve Com­mons sa využí­va­jú na celom inter­ne­te a naj­mä na plat­for­mách s veľ­kým dosa­hom (Face­bo­ok, You­Tu­be, Flickr, či Wiki­pe­dia). Sú využí­va­né ofi­ciál­ny­mi inšti­tú­cia­mi, naprí­klad Met­ro­po­li­tan Muse­um of Art, Euro­pe­a­na či Webu­me­nia, ale aj indi­vi­du­ál­ny­mi tvor­ca­mi.

Ako to fun­gu­je?
Sta­čí, keď pri zve­rej­ne­ní ku kaž­dé­mu svoj­mu die­lu pri­dá­te malú poznám­ku, z kto­rej bude vyplý­vať naprí­klad to, že: „Toto die­lo môže­te pou­žiť, ak uve­die­te moje meno“ ale­bo „Môže­te ho pou­žiť, ale len na neko­merč­né úče­ly.“ Licen­ciu vybe­rie­te pres­ne pod­ľa toho, akým spô­so­bom chce­te, aby bolo vaše die­lo šíre­né.

  1. Vyber­te si licen­ciu: Na strán­ke creativecommons.org si môže­te vybrať tú, kto­rá vám naj­viac vyho­vu­je. Pou­žiť môže­te aj nástroj, kto­rý vám po zod­po­ve­da­ní otá­zok určí, kto­rá licen­cia je pre vás najv­hod­nej­šia: https://chooser-beta.creativecommons.org/
  2. Pri­daj­te licen­ciu k svoj­mu die­lu: Napíš­te k nemu poznám­ku, naprí­klad: „Toto die­lo je licen­co­va­né pod CC BY-NC 4.0.“
  3. Zve­rej­ni­te svo­je die­lo: Nahraj­te ho na strán­ky, kto­ré pod­po­ru­jú CC licen­cie, naprí­klad You­Tu­be, Flickr ale­bo Wiki­me­dia Com­mons.

Čo ak nie­kto poru­ší moje pra­vid­lá?
Ak nie­kto pou­ži­je vaše die­lo spô­so­bom, kto­rý licen­cia nepo­vo­ľu­je, je naj­jed­no­duch­šie sa najprv obrá­tiť na danú oso­bu a požia­dať o nápra­vu. Ak k nej nedôj­de, môže­te sa obrá­tiť na správ­cov danej plat­for­my, na kto­rej bolo vaše die­lo šíre­né, a využi­tie tej­to licen­cie vám pomô­že uľah­čiť komu­ni­ká­ciu a doka­zo­va­nie autor­stva. Licen­cia je práv­ne záväz­ná, a máte samoz­rej­me mož­nosť pod­nik­núť aj práv­ne kro­ky.

Ako vyze­ra­jú tie­to licen­cie?
Licen­cia sa vždy skla­dá z nie­koľ­kých prv­kov, kto­rým pri­slú­cha­jú rôz­ne skrat­ky. Ozna­če­né sú aj vizu­ál­ny­mi ikon­ka­mi.

  • UVEDENIE AUTORA – skrat­ka BY
    Die­lo je mož­né pou­žiť len v prí­pa­de uve­de­nia auto­ra.
  • NEKOMERČNÉ POUŽITIE – skrat­ka NC
    Die­lo je mož­né využiť len na neko­merč­né úče­ly.
  • ROVNAKÉ ŠÍRENIE – skrat­ka SA
    Toto využi­je­te v prí­pa­de, ak si želá­te, aby v prí­pa­de úprav muse­lo byť die­lo ozna­če­né rov­na­kou licen­ci­ou.
  • BEZ ODVODENÉHO OBSAHU – skrat­ka ND 
    Nie je mož­né die­lo upra­viť a násled­ne ho tak­to ďalej šíriť.

Spo­je­ním rôz­nych kom­bi­ná­cií tých­to skra­tiek (sym­bo­lov) vzni­ká 6 rôz­nych licen­cií:

Obrá­zok z pub­li­ká­cie: Sprie­vod­ca licen­cia­mi Cre­a­ti­ve Com­mons

K licen­ciám sa na záver pri­dá­va čís­lo ver­zie licen­cie, aktu­ál­ne je to 4.0. Vaša licen­cia tak môže mať naprí­klad podo­bu CC BY-NC-ND 4.0.

Okrem tých­to licen­cií exis­tu­jú v rám­ci Cre­a­ti­ve Com­mons aj ozna­če­nia diel verej­nej sfé­ry, a to kon­krét­ne CC0 (ozna­če­nie umož­ňu­jú­ce tvor­com veno­vať svo­je die­la celo­sve­to­vej sfé­re – pub­lic domain), a ozna­če­nie The Pub­lic Domain Mark (ozna­če­nie, kto­ré naj­čas­tej­šie pou­ží­va­jú inšti­tú­cie, kto­ré pra­cu­jú naj­mä so star­ší­mi die­la­mi, teda taký­mi, o kto­rých je zná­me, že sú už oslo­bo­de­né od všet­kých obme­dze­ní autor­ských práv).

Cre­a­ti­ve Com­mons je tu pre vás, aby ste moh­li svo­ju tvor­bu zdie­ľať slo­bod­ne a bez­peč­ne!

Viac infor­má­cií náj­de­te:

creativecommons.org

https://chooser-beta.creativecommons.org/

Made with Cre­a­ti­ve Com­mons (most up-to-date ver­si­on)

https://zenodo.org/records/8344376

Sprie­vod­ca licen­cia­mi Cre­a­ti­ve Com­mons

*Ten­to člá­nok má čis­to infor­mač­ný cha­rak­ter a ponú­ka nezá­vis­lý pohľad na to, ako vám tie­to licen­cie môžu pomôcť chrá­niť vaše autor­ské prá­va a záro­veň zdie­ľať vaše die­la pod­ľa vami urče­ných pod­mie­nok.
Upo­zor­ňu­je­me, že nezod­po­ve­dá­me za kon­krét­ne využi­tie tých­to licen­cií ani za obsah uve­de­ných zdro­jov a plat­fo­riem. Infor­má­cie sú urče­né na zjed­no­du­še­nie orien­tá­cie v tej­to téme a roz­hod­nu­tie o ich pou­ži­tí je plne na vás.