Kultúrna komisia Európskeho parlamentu sa na svojej schôdzi dňa 7.mája 07 zaoberala správou o postavení umelcov v EU. Správa bola zameraná najmä na zlepšenie mobility a sociálneho postavenia umelcov v EU.
Kultúrna komisia: — vyzýva členské štáty podporovať rozvoj právnych a inštitucionálnych podmienok pre tvorivú umeleckú aktivitu (zmluvy, sociálna bezpečnosť atď)
- navrhuje vytvorenie Európskeho profesionálneho registra k uľahčeniu práce umelcov v Európe
- podporuje spracovanie praktickej príručky, obsahujúcej informácie o platnom zdravotnom poistení, dôchodkovom poistení, poistení pre prípad nezamestnanosti na národnej a európskej úrovni
- vyzýva členské štáty EU zvážiť možnosť zaviesť pre umelcov dočasné víza Správa kultúrnej komisie bude predložená na hlasovanie na júnovej plenárnej schôdzi parlamentu EU Správa o účasti na Valnom zhromaždení International Association of Art (I.A.A. UNESCO)
Európa, október 2006, Brusel Na riadnom 4. Valnom zhromaždení IAA – Európa (Medzinárodná asociácia umenia), ktoré sa konalo v Bruseli v dňoch 5. až 7. októbra 2006, mali zastupovať SVÚ predsedníčka SVÚ Lýdia Jergušová-Vydarená a členka Rady SVÚ Judita Csáderová. Predsedníčka SVÚ L.Jergušová-Vydarená v deň odchodu náhle vážnejšie ochorela, preto požiadala t.č. predsedu Dozornej rady Pavla Kráľa, aby ju zastúpil.
Predstavitelia SVÚ sa zúčastnili na všetkých oficiálnych podujatiach, ktoré sa konali počas Valného zhromaždenia. Okrem toho absolvovali neoficiálne rozhovory s väčšinou účastníkov. Hlavná časť programu sa konala v reprezentačných priestoroch Starej radnice v historickom centre Bruselu. Po oficiálnom otvorení zástupcovia jednotlivých krajín predstavili svoje asociácie a informovali o ich činnosti.
Za SVÚ vystúpil Pavol Kráľ, ktorý zaujal poslucháčov širšou informáciou nielen o samotnej SVÚ a o jej histórii, ale aj zdôraznením záujmu o konkrétnu spoluprácu, ktorú hneď ilustroval materiálom o výstavných priestoroch SVÚ, katalógmi z Bienále SVÚ 2006, i návrhom spoločného nórsko-slovenského projektu. Tieto materiály sme ako jediní z prítomných aj rozdali účastníkom zasadania. Zároveň informoval aj o aktivitách SVÚ v problematike postavenia výtvarníkov v spoločnosti, o prebiehajúcej diskusii s Ministerstvom kultúry SR a o našom záujme medzinárodne koordinovať tieto aktivity resp. vymieňať si informácie, čo by mohlo byť jedným z dôvodov na členstvo v IAA. Uviedol aj konkrétny príklad: my sme žiadali, aby sa 2% z nákladov pri verejných stavbách využilo na umelecké diela (tak, ako to bolo kedysi), pritom – ako sme sa tu pri neoficiálnom rozhovore dozvedeli — napr. v Nórsku platí aj v súčasnosti povinnosť venovať 3 % z každej stavby na umenie (napr. aj zo stavby diaľnice!). Z vystúpení ostatných predstaviteľov vyplynulo, že ich problémy sú v mnohom podobné našim.
Niekoľko konkrétnych príkladov:
Cyprus: skoro žiadne sociálne zabezpečenie.
Estónsko: na kultúru je určených 0,4% z HDP, bojujú o zvýšenie na 1%.
Lotyšsko: veľmi podobné problémy ako my, snažia sa o spoluprácu s vládou, vyriešenie sociálnych istôt, zvýšenie podielu HDP na kultúru, celoživotné vzdelávanie umelcov.
Turecko: snaha presadiť myšlienku, že kultúra = kapitál.
Dánsko: hovorili o sociálnych výdobytkoch, ohodnotenie práce pri príprave projektu.
Grécko: 5 000 členov, majú záujem o komunikáciu.
Nórsko: zmena ministra – zmena v systéme financovania, riešia problém nezamestnanosti. Rusko: 20 000 členov, začínajú riešiť právne otázky.
Island: 630 výtvarníkov na 300 000 obyvateľov. Zástupkyňa požiadala o rešpektovanie angličtiny ako rokovacieho jazyka.
Francúzsko: cca 30 000 členov;
Monako: návrh poskytovať príspevky zástupcov jednotlivých aj v písomnej podobe.
Prezident IAA Werner Schaub • vyjadril záujem IAA podielať sa na významnejších projektoch či výstavách (čo je v obojstrannom záujme). Ako príklad uviedol Bienále kresby Plzeň, ktoré sa konalo pod záštitou IAA. IAA na túto akciu aj symbolicky finančne prispelo. • Prezident IAA Werner Schaub zabezpečil s pomocou sponzorov vytlačenie nových členských preukazov IAA, ktoré odovzdal zástupcom jednotlivých krajín pre potreby ich členov. • Žiadal poskytovať IAA informácie o aktivitách jednotlivých asociácii.
Dôležitosť účasti na podobnom podujatí ukázalo aj to, že počas valného zhromaždenia IAA boli hlbšie rozoberané otázky, s ktorými sme mali v pláne vystúpiť aj my. Napr. otázka členstva v Koalícii pre kultúrnu diverzitu – z diskusie vyplynula jednoznačná podpora členstva (čiže potvrdilo to správnosť nedávneho rozhodnutia Rady SVÚ stať sa tiež členom Koalície pre kultúrnu diverzitu). Judita Csáderová informovala prezidenta IAA Wernera Schauba o konaní Európskeho seminára k dohovoru o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov v Bratislave (august 2006).
Dlhšia diskusia bola venovaná otázke zastúpenia jednotlivých krajín v IAA. Na zasadaní boli prítomné dve francúzske delegácie. Záver bol jednoznačný – každú krajinu môže v IAA reprezentovať len jedna organizácia profesionálnych výtvarných umelcov.
Z toho vyplýva, že SVÚ je v IAA jediným zástupcom výtvarných umelcov zo Slovenska.
Osobná účasť prispela k prehĺbeniu dobrých vzťahov s Nórskou asociáciou. Odovzdali sme projekt SVÚ na spoločnú akciu, obratom po zasadaní prišla z Nórska konkrétna ponuka s údajmi o pripravovanej výmennej výstave. Nadviazali sme neformálne osobné kontakty s predstaviteľmi viacerých krajín, napr. so zástupcami výtvarníkov z Čiernej Hory (ktorí by mali budúci rok organizovať ďalšie Valné zhromaždenie IAA), Islandu, Švédska, Litvy, Monaka, Bulharska, Poľska, Francúzska atď, k čomu prispela aj spoločná návšteva Európskeho centra súčasného umenia i neformálne stretnutia nad rámec oficiálneho programu.
Zrejme najdôležitejšou akciou, o ktorej sa hovorilo na stretnutí IAA v Bruseli a na ktorej sa momentálne podieľa IAA, je príprava Konferencie európskych umelcov: projekt daňového a sociálneho systému pre umelcov, autorov pôvodných grafických a vizuálnych prác. Vzhľadom na závažnosť problematiky, ktorá korešponduje s našimi aktuálnymi problémami, v prílohe prikladáme preklad materiálu o pripravovanej Konferencii .
V Bratislave dňa 15.októbra 2006
Vypracovali: Judita Csáderová, Pavol Kráľ