Stá­va sa vám, že na inter­ne­te nara­zí­te na obrá­zok „maľ­by“ či “kres­by”, kto­rý zjav­ne vytvo­ri­la ume­lá inte­li­gen­cia? Vďa­ka dostup­nos­ti gene­ra­tív­nych nástro­jov si dnes môže kto­koľ­vek vytvo­riť obraz pod­ľa svo­jej pred­sta­vy, a to bez akých­koľ­vek výtvar­ných zruč­nos­tí.

Pre mno­hých pou­ží­va­te­ľov je to výhod­né. Pokiaľ ide o osob­nú tvor­bu pre vlast­né pote­še­nie a člo­vek si uve­do­mu­je roz­diel medzi tým­to typom obráz­ku a die­lom pro­fe­si­onál­ne­ho umel­ca, nie je na tom v pod­sta­te nič zlé.

Prob­lém však nastá­va vte­dy, keď sa ume­lá inte­li­gen­cia zne­uží­va, a to naprí­klad na mani­pu­lá­ciu verej­nos­ti ale­bo vte­dy, keď si fir­my namies­to zapla­te­nia auto­ro­vi vytvo­ria „svoj­po­moc­ne“ dizajn gene­ro­va­ný AI. Nie len to, že umel­ci tak pri­chá­dza­jú o mož­nosť zárob­ku, ale gene­ra­tív­ne mode­ly čer­pa­jú z veľ­ké­ho množ­stva dát dostup­ných na inter­ne­te, a to vrá­ta­ne autor­ských diel, kto­ré môžu pou­žiť ako súčasť svoj­ho tré­nin­gu bez povo­le­nia, licen­cie či uve­de­nia autor­stva.

Tým­to prob­lé­mom sa zaobe­rá množ­stvo auto­rov aj orga­ni­zá­cií — vrá­ta­ne IAA Euro­pe či AIAP-IAA, kto­rých čle­nom je aj Slo­ven­ská výtvar­ná únia.


Čo robiť ak nech­cem aby boli moje die­la tak­to pou­ží­va­né?

Mož­no si neže­lá­te, aby ume­lá inte­li­gen­cia využí­va­la vaše die­la na tré­ning. Ale­bo vám to nepre­ká­ža, mož­no vás dokon­ca teší, že vaša tvor­ba inšpi­ru­je iných, a to vrá­ta­ne algo­rit­mov. V oboch prí­pa­doch by ste však o tom mali vedieť, a v ide­ál­nom prí­pa­de byť ako autor/ka aj uvedený/á.

Uve­rej­ne­ním die­la na inter­ne­te o svo­je autor­ské prá­va nepri­chá­dza­te. No čím je die­lo dostup­nej­šie, tým je väč­šia prav­de­po­dob­nosť, že sa sta­ne „inšpi­rá­ci­ou“ aj pre ume­lú inte­li­gen­ciu, a to čas­to bez váš­ho vedo­mia a mož­nos­ti zasiah­nuť.

Zásad­nú zme­nu pri­ná­ša Zákon o ume­lej inte­li­gen­cii (Arti­fi­cial Intel­li­gen­ce Act), pri­ja­tý Európ­skym par­la­men­tom v roku 2024 (ozna­če­nie P9_TA(2023)0236).

Ten­to zákon ukla­dá vývo­já­rom gene­ra­tív­nej AI (napr. ChatGPT, Mid­jour­ney a pod.) povin­nosť zve­rej­niť zoznam diel pou­ži­tých na tré­ning mode­lu.

Pod­ľa člán­ku 53 ods. 1 písm. d) bude táto povin­nosť plat­ná od 2. augus­ta 2025. Od toh­to dátu­mu budú musieť spo­loč­nos­ti ako Ope­nAI, Meta, Goog­le, Sta­bi­li­ty AI a iné zve­rej­niť, či a aké die­la pou­ži­li — vrá­ta­ne tex­tov, ilus­trá­cií či foto­gra­fií — bez ohľa­du na to, že boli voľ­ne dostup­né onli­ne.

To zna­me­ná, že od augus­ta 2025 si auto­ri budú môcť ove­riť, či nebo­li ich die­la zne­uži­té.

Ak ste čle­nom SVÚ a zis­tí­te, že sa vaše die­lo nachá­dza v takom­to zozna­me, pro­sí­me, daj­te nám vedieť. Ako člen IAA Euro­pe môže SVÚ daný prí­pad rie­šiť aj na medzi­ná­rod­nej úrov­ni a vytvo­riť tak tlak na tech­no­lo­gic­ké fir­my aj európ­ske inšti­tú­cie.


Ako pre­dísť zne­uži­tiu a jas­ne určiť pod­mien­ky?

Ak nech­ce­te, aby AI pou­ží­va­la vaše die­la na tré­ning, ale­bo si želá­te byť pri pou­ži­tí aspoň uve­de­ný ako autor, odpo­rú­ča­me ozna­čo­vať svo­je die­la zve­rej­ne­né onli­ne vhod­nou licen­ci­ou.

Mož­nos­ti sú naprí­klad:

  • Cre­a­ti­ve Com­mons (veno­va­li sme sa im v samos­tat­nom člán­ku)
  • Vlast­né licenč­né ozna­če­nie: naprí­klad © Janko Mrkvička, 2025 s dopl­ne­ním vlast­ných pod­mie­nok, ako naprí­klad „Pou­ži­tie die­la na remix povo­le­né iba pre živých auto­rov, nie na tré­ning AI.“

Výber je na Vás. Pri licen­ciách Cre­a­ti­ve Com­mons je výho­dou ich zro­zu­mi­teľ­nosť a medzi­ná­rod­né uzna­nie. Nevý­ho­dou je, že zatiaľ neroz­li­šu­jú medzi pou­ži­tím diel živý­mi ľuď­mi a AI, keď­že vznik­li ešte pred roz­ma­chom gene­ra­tív­nych tech­no­ló­gií. Dru­hý spô­sob je najf­le­xi­bil­nej­ší — pod­mien­ky si urču­je­te vy sami. Nezab­rá­ni síce auto­ma­tic­ky zne­uži­tiu, ale poskyt­ne vám väč­šiu šan­cu domôcť sa svo­jich práv.


Záver

Téma autor­ských práv a ume­lej inte­li­gen­cie je čoraz aktu­ál­nej­šia. Ak chce­te chrá­niť svo­ju tvor­bu, začni­te tým, že si určí­te jas­né pra­vid­lá zdie­ľa­nia, sle­duj­te vývoj legis­la­tí­vy, a neboj­te sa ozvať, ak máte podoz­re­nie na poru­še­nie vašich práv. Radi Vám s tým pomô­že­me!