Stáva sa vám, že na internete narazíte na obrázok „maľby“ či “kresby”, ktorý zjavne vytvorila umelá inteligencia? Vďaka dostupnosti generatívnych nástrojov si dnes môže ktokoľvek vytvoriť obraz podľa svojej predstavy, a to bez akýchkoľvek výtvarných zručností.
Pre mnohých používateľov je to výhodné. Pokiaľ ide o osobnú tvorbu pre vlastné potešenie a človek si uvedomuje rozdiel medzi týmto typom obrázku a dielom profesionálneho umelca, nie je na tom v podstate nič zlé.
Problém však nastáva vtedy, keď sa umelá inteligencia zneužíva, a to napríklad na manipuláciu verejnosti alebo vtedy, keď si firmy namiesto zaplatenia autorovi vytvoria „svojpomocne“ dizajn generovaný AI. Nie len to, že umelci tak prichádzajú o možnosť zárobku, ale generatívne modely čerpajú z veľkého množstva dát dostupných na internete, a to vrátane autorských diel, ktoré môžu použiť ako súčasť svojho tréningu bez povolenia, licencie či uvedenia autorstva.
Týmto problémom sa zaoberá množstvo autorov aj organizácií — vrátane IAA Europe či AIAP-IAA, ktorých členom je aj Slovenská výtvarná únia.
Čo robiť ak nechcem aby boli moje diela takto používané?
Možno si neželáte, aby umelá inteligencia využívala vaše diela na tréning. Alebo vám to neprekáža, možno vás dokonca teší, že vaša tvorba inšpiruje iných, a to vrátane algoritmov. V oboch prípadoch by ste však o tom mali vedieť, a v ideálnom prípade byť ako autor/ka aj uvedený/á.
Uverejnením diela na internete o svoje autorské práva neprichádzate. No čím je dielo dostupnejšie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa stane „inšpiráciou“ aj pre umelú inteligenciu, a to často bez vášho vedomia a možnosti zasiahnuť.
Zásadnú zmenu prináša Zákon o umelej inteligencii (Artificial Intelligence Act), prijatý Európskym parlamentom v roku 2024 (označenie P9_TA(2023)0236).
Tento zákon ukladá vývojárom generatívnej AI (napr. ChatGPT, Midjourney a pod.) povinnosť zverejniť zoznam diel použitých na tréning modelu.
Podľa článku 53 ods. 1 písm. d) bude táto povinnosť platná od 2. augusta 2025. Od tohto dátumu budú musieť spoločnosti ako OpenAI, Meta, Google, Stability AI a iné zverejniť, či a aké diela použili — vrátane textov, ilustrácií či fotografií — bez ohľadu na to, že boli voľne dostupné online.
To znamená, že od augusta 2025 si autori budú môcť overiť, či neboli ich diela zneužité.
Ak ste členom SVÚ a zistíte, že sa vaše dielo nachádza v takomto zozname, prosíme, dajte nám vedieť. Ako člen IAA Europe môže SVÚ daný prípad riešiť aj na medzinárodnej úrovni a vytvoriť tak tlak na technologické firmy aj európske inštitúcie.
Ako predísť zneužitiu a jasne určiť podmienky?
Ak nechcete, aby AI používala vaše diela na tréning, alebo si želáte byť pri použití aspoň uvedený ako autor, odporúčame označovať svoje diela zverejnené online vhodnou licenciou.
Možnosti sú napríklad:
- Creative Commons (venovali sme sa im v samostatnom článku)
- Vlastné licenčné označenie: napríklad
© Janko Mrkvička, 2025
s doplnením vlastných podmienok, ako napríklad „Použitie diela na remix povolené iba pre živých autorov, nie na tréning AI.“
Výber je na Vás. Pri licenciách Creative Commons je výhodou ich zrozumiteľnosť a medzinárodné uznanie. Nevýhodou je, že zatiaľ nerozlišujú medzi použitím diel živými ľuďmi a AI, keďže vznikli ešte pred rozmachom generatívnych technológií. Druhý spôsob je najflexibilnejší — podmienky si určujete vy sami. Nezabráni síce automaticky zneužitiu, ale poskytne vám väčšiu šancu domôcť sa svojich práv.
Záver
Téma autorských práv a umelej inteligencie je čoraz aktuálnejšia. Ak chcete chrániť svoju tvorbu, začnite tým, že si určíte jasné pravidlá zdieľania, sledujte vývoj legislatívy, a nebojte sa ozvať, ak máte podozrenie na porušenie vašich práv. Radi Vám s tým pomôžeme!