Zdieľate svoje diela na internete a chcete mať kontrolu nad tým, ako sú ďalej používané a šírené? Skúste využiť licencie Creative Commons! V tomto článku vám vysvetlíme, ako vám tieto licencie pomôžu chrániť vaše autorské práva a zároveň zdieľať vaše diela so svetom podľa vami stanovených podmienok.*
Umelci pomerne často riešia otázku autorských práv a šírenia svojich diel na internete. Takéto zdieľanie umenia na webových stránkach a sociálnych sieťach nám dáva možnosť odprezentovať svoju tvorbu, no zároveň prináša mnohé úskalia. Pre zabezpečenie kontroly nad šírením vašich diel vznikli licencie, ktoré umožňujú ich označovanie a vymedzenie autorstva a podmienok pri ich ďalšom šírení – Creative Commons.
Pokiaľ ste sa doteraz nestretli s týmito licenciami a nemáte predstavu, ako ich používať, ponúkame vám základný prehľad.
Creative Commons je ideálne riešenie pre každého tvorcu, ktorý chce, aby jeho diela mali dosah na čo najväčšie množstvo ľudí, ale zároveň si chce zachovať kontrolu nad tým, ako budú ďalej šírené. Vďaka licenciám Creative Commons jasne určíte, akým spôsobom môže byť vaše dielo ďalej šírené, a to tak, že si od vás nebude musieť každý pýtať povolenie. Bude môcť bez problémov dielo šíriť ďalej, ale len po dodržaní vami stanovených podmienok. Licencie Creative Commons sa využívajú na celom internete a najmä na platformách s veľkým dosahom (Facebook, YouTube, Flickr, či Wikipedia). Sú využívané oficiálnymi inštitúciami, napríklad Metropolitan Museum of Art, Europeana či Webumenia, ale aj individuálnymi tvorcami.
Ako to funguje?
Stačí, keď pri zverejnení ku každému svojmu dielu pridáte malú poznámku, z ktorej bude vyplývať napríklad to, že: „Toto dielo môžete použiť, ak uvediete moje meno“ alebo „Môžete ho použiť, ale len na nekomerčné účely.“ Licenciu vyberiete presne podľa toho, akým spôsobom chcete, aby bolo vaše dielo šírené.
- Vyberte si licenciu: Na stránke creativecommons.org si môžete vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Použiť môžete aj nástroj, ktorý vám po zodpovedaní otázok určí, ktorá licencia je pre vás najvhodnejšia: https://chooser-beta.creativecommons.org/
- Pridajte licenciu k svojmu dielu: Napíšte k nemu poznámku, napríklad: „Toto dielo je licencované pod CC BY-NC 4.0.“
- Zverejnite svoje dielo: Nahrajte ho na stránky, ktoré podporujú CC licencie, napríklad YouTube, Flickr alebo Wikimedia Commons.
Čo ak niekto poruší moje pravidlá?
Ak niekto použije vaše dielo spôsobom, ktorý licencia nepovoľuje, je najjednoduchšie sa najprv obrátiť na danú osobu a požiadať o nápravu. Ak k nej nedôjde, môžete sa obrátiť na správcov danej platformy, na ktorej bolo vaše dielo šírené, a využitie tejto licencie vám pomôže uľahčiť komunikáciu a dokazovanie autorstva. Licencia je právne záväzná, a máte samozrejme možnosť podniknúť aj právne kroky.
Ako vyzerajú tieto licencie?
Licencia sa vždy skladá z niekoľkých prvkov, ktorým prislúchajú rôzne skratky. Označené sú aj vizuálnymi ikonkami.
- UVEDENIE AUTORA – skratka BY
Dielo je možné použiť len v prípade uvedenia autora.
- NEKOMERČNÉ POUŽITIE – skratka NC
Dielo je možné využiť len na nekomerčné účely.
- ROVNAKÉ ŠÍRENIE – skratka SA
Toto využijete v prípade, ak si želáte, aby v prípade úprav muselo byť dielo označené rovnakou licenciou.
- BEZ ODVODENÉHO OBSAHU – skratka ND
Nie je možné dielo upraviť a následne ho takto ďalej šíriť.
Spojením rôznych kombinácií týchto skratiek (symbolov) vzniká 6 rôznych licencií:
Obrázok z publikácie: Sprievodca licenciami Creative Commons
K licenciám sa na záver pridáva číslo verzie licencie, aktuálne je to 4.0. Vaša licencia tak môže mať napríklad podobu CC BY-NC-ND 4.0.
Okrem týchto licencií existujú v rámci Creative Commons aj označenia diel verejnej sféry, a to konkrétne CC0 (označenie umožňujúce tvorcom venovať svoje diela celosvetovej sfére – public domain), a označenie The Public Domain Mark (označenie, ktoré najčastejšie používajú inštitúcie, ktoré pracujú najmä so staršími dielami, teda takými, o ktorých je známe, že sú už oslobodené od všetkých obmedzení autorských práv).
Creative Commons je tu pre vás, aby ste mohli svoju tvorbu zdieľať slobodne a bezpečne!
Viac informácií nájdete:
https://chooser-beta.creativecommons.org/
Made with Creative Commons (most up-to-date version)
https://zenodo.org/records/8344376
Sprievodca licenciami Creative Commons
*Tento článok má čisto informačný charakter a ponúka nezávislý pohľad na to, ako vám tieto licencie môžu pomôcť chrániť vaše autorské práva a zároveň zdieľať vaše diela podľa vami určených podmienok.
Upozorňujeme, že nezodpovedáme za konkrétne využitie týchto licencií ani za obsah uvedených zdrojov a platforiem. Informácie sú určené na zjednodušenie orientácie v tejto téme a rozhodnutie o ich použití je plne na vás.