Slovenská výtvarná únia sa tento rok zapojila do 16 ročníka medzinárodného projektu Dizajn bez hraníc.
Prvým zahraničným miestom budapeštianskej výstavy Dizajn bez hraníc mala byť na jar 2021 Galéria Umelka v Bratislave, kvôli COVID-19 sa program presunul do online priestoru, a my sme sa tak zapojili aspoň virtuálne. https://www.youtube.com/embed/lsjROTVb5LA
Galéria postavená v rokoch 1925 — 1926 je jednou z najstarších kultúrnych inštitúcií na Slovensku.
Túto pozoruhodnú budovu navrhli architekti Alois Balán a Jiří Grossmann. Umelka je najstaršia budova postavená vo funkcionalistickom štýle na Slovensku. Budova je osobitne architektonicky zaujímavá a bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Nachádza na vynikajúcom mieste medzi historickým a moderným centrom Bratislavy.
Konali sa tu významné kultúrne a spoločenské akcie. Jednou z najdôležitejších udalostí bolo založenie Verejnosti proti násiliu, občianskeho hnutia úzko spätého s touto budovou. Prvé protestné stretnutia, ktoré sa tu konali v roku 1989, viedli k založeniu Verejnosti proti násiliu. Najznámejšia fotografia Ladislava Bielika bola zhotovená v auguste 1968 pred touto budovou. Zobrazuje muža s holou hruďou stojaceho pred sovietskym tankom.
Budova známa ako UMELKA je sídlom Slovenskej výtvarnej únie od roku 1990. Za posledných desať rokov prešla rozsiahlou rekonštrukciou vrátane samotnej budovy, jej interiéru a Galérie UMELKA, renováciou a znovuotvorením Klubu umelcov UMELKA, prestavbou sochárskej záhrady UMELKA s reštauráciou pod holým nebom a reštauráciou UMELKA.
Vďaka medzinárodným aktivitám Slovenskej výtvarnej únie sa UMELKA stala dejiskom medzinárodných a svetových podujatí (IAA / AIAP, IAA Europe, ECA, IFCCD, ECCD). Je sídlom prezidenta IAA Europe a kancelárie IAA Europe. Spolu s kanceláriou IAA v parížskom sídle UNESCO je UMELKA jedným z dvoch centier najväčšej celosvetovej organizácie vizuálnych umelcov.
UMELKA každoročne organizuje desiatky výstav a iných podujatí a bez prerušenia slúži umelcom a kultúrnej verejnosti takmer sto rokov.
ONLINE výstupy tohto projektu môžete nájsť na linkoch nižšie:
Facebook:
https://www.facebook.com/designwithoutbordersbudapest
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC-lscxE1bZc8_qA92QUzZjQ/videos
Instagram:
Design Without Borders // @designwithoutbordersbudapest // design-without-borders.eu // Supported by International Visegrad Fund