Logo Slovenská Výtvarná Únia

  • Slovenská Výtvarná Únia
    • Kto sme
    • Medzinárodné aktivity
    • Členovia
  • Galéria UMELKA
    • O galérii
    • Výstavy
    • Prenájom na výstavy
  • Klub umelcov
  • Aktuality
  • Grant EHP    
    • O projekte
    • Aktuality
    • Fotogaléria
    • Dokumenty
  • Kontakt

Design without Borders / Dizajn bez hraníc

Dizajn bez hraníc (DBH), jedna z najvýznamnejších nezávislých výstav a sérií podujatí zameraných na všetky umenia v regióne, predstavuje diela dizajnérov, návrhárov nábytku, textilu a šperkov a umelcov pôsobiacich v iných vizuálnych oblastiach. Každý rok dostane asi 150 dizajnérov z viac ako 10 krajín príležitosť predstaviť svoje práce publiku v tomto 16-ročnom projekte. Výstava je obohatená o bohatý výber podujatí sesterského umenia.
V októbri 2020 bola výstava otvorená v Budapešti. V roku 2021 by sa dostala aj do Bratislavy a Viedne; tieto však boli zrušené kvôli pandémii. Namiesto toho inovatívny vlog DBH, ktorý mal premiéru 7. mája 2021, predstavil diela 154 umelcov zo 14 krajín v krátkych videách s dĺžkou 30 až 35 sekúnd. Zároveň sa uskutočnilo online stretnutie v FUGA BUDAPEST CENTRE ARCHITECTURE spolu s textilnou kolekciou Szilvie Szigeti „Futuristic“, tanečnou etudou Rity Góbi a koncertom súčasnej vážnej hudby Rózy Radnóti.

Názov „Dizajn bez hraníc“ odkazuje na medzinárodný charakter výstavy, európsky pocit spolupatričnosti a inter-operabilitu rôznych umeleckých disciplín. Vyjadrením vôle kurátorov je preukázať mnoho spôsobov tlmočenia dizajnu. Rozšírením koncepcie kladú dôraz na tvorivý prístup a inovácie, ktoré sú založené na neustálej inšpirácii, dialógu medzi rôznymi sociálnymi, profesijnými a generačnými skupinami, narážaní na ich rozdielne názory a systematickom usporiadaní a odovzdávaní informácií. Dizajnové myslenie slúži tiež ako východiskový bod pre inovácie, vzdelávanie, tvorbu stratégií a dokonca aj riešenie problémov.
Diela, projekty, objekty a súvisiace udalosti, ktoré výstavná expozícia predstavuje, zdôrazňujú význam produktívnej interakcie medzi rôznymi umeleckými disciplínami – vizuálnym umením, dizajnom, ako aj vizuálnym a scénickým umením. Výber zdôrazňuje nielen umelcov, ale aj úlohu spoločenskej zodpovednosti, občianskej spoločnosti a tvorcov v spoločnosti, ako aj význam vytvárania sietí.

Na výstave sú zastúpené dizajnové predmety v užšom zmysle (jednorazový, malosériový a sériovo vyrábaný nábytok, bytové doplnky, koberce a bytový textil), ako aj prototypy, súčasné šperky, projekty (a filmy o projektoch), ktoré voľne interpretujú žánrové hranice, myšlienky, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu, slúžia udržateľnému rozvoju alebo zdôrazňujú úlohu občianskej spoločnosti pri formovaní spoločnosti ako celku, a diela, ktoré prezentujú kultúrne a tvorivé súvislosti v gastronómii.

 

DBH je rozšírený o dva menšie projekty.

Texhibition je spoločný projekt pre maďarských a medzinárodných textilných dizajnérov, ktorý pred 6 rokmi vytvorila textilná dizajnérka Szilvia Szigeti a ktorého sa zúčastnilo viac ako 100 tvorcov.
S výrobnými kapacitami, ktoré sa kvôli lacnej pracovnej sile a neprijateľnej povahe detskej práce presťahovali na Ďaleký východ, bola Szigeti vyzvaná, aby upriamila pozornosť na textilný priemysel, kedysi popredné odvetvie v Európe, a na tvorivé možnosti, ktoré v ňom spočívajú.

Sekcia súčasného šperku zdôrazňuje úzke spojenie medzi vizuálnym umením a dizajnom a podobnosť v dizajnovom prístupe. V roku 2020 sa súčasní návrhári šperkov dostali do centra pozornosti po tretíkrát. Vybrali si ich renomovaní kurátori vrátane Cornelie Holzach, riaditeľky Múzea šperkov Pforzheim; Elisabeth Heine, kurátorka múzea šperkov v Pforzheimu; Rakúska šperkárka Susanne Hammerová; umelecká spisovateľka a zberateľka Katalin Spengler; a organizátori DWB. Cieľom výberu je čo najlepšie ukázať hosťom najprogresívnejšie novinky žánru.
Každý rok sa na výstave šperkov okrem významných umeleckých diel šperkov z rôznych krajín predstavuje aj významná škola. Napr. v roku 2018: Štúdio S + M + L_XL – Kov a klenot VŠVU Bratislava; v roku 2019: LSFDA; v roku 2020: KunstModeDesign Herbststrasse, Wien Evening College Jewellery Design.

DBH je tiež dizajnérska sieť zameraná na vytváranie príležitostí na dialóg medzi rôznymi generáciami. V rámci tohto pobytu majú hostia možnosť oboznámiť sa s prácami študentov z rôznych umeleckých a dizajnových škôl a univerzít. Na výstave v roku 2020 sa predstavili diela umelcov „Maturitnej prehliadky“ 2019 Akadémie dizajnu Eindhoven; ako aj práce študentov piatich fakúlt VŠVU Bratislava, dvoch fakúlt Varšavskej akadémie výtvarných umení, dvoch fakúlt LSFDA a MOME Design Institute.

 

Cena DBH
Organizátori ako ocenenie profesionálneho výkonu vystavovateľov založili v roku 2016 cenu za dizajn na podporu mladých umelcov. Cieľom vyznamenania je zdôrazniť potenciál v dizajne, dôležitosť sponzorstva a spoločenskej zodpovednosti a tiež poskytnúť príležitosť na medzinárodné uznanie.

O zakladateľoch – kurátoroch
Textilná dizajnérka Szilvia Szigeti a interiérový dizajnér Tamás Radnóti z Budapešti absolvovali Vysokú školu umenia a dizajnu Moholy-Nagy. Obaja boli členmi Akademie Schloss Solitude Stuttgart v rokoch 1990-91 a Szilvia Szigeti bola členkou správnej rady Akademie Schloss Solitude v rokoch 2011 až 2019.
V Budapešti otvorili svoje vlastné dizajnérske štúdio Eventuell Gallery v roku 1994, kde okrem diel zakladateľov sú dizajnéri, vizuálni umelci a výkonní umelci ročne predstavení na približne 8 – 10 umeleckých podujatiach.
Ich najvýznamnejším umeleckým projektom je dnes už 16-ročná medzinárodná výstava dizajnu DWB.
Od roku 1994 sa podieľajú na organizácii a riadení viac ako 200 významných designových a umeleckých výstav a sérií udalostí; spolupracovali s takmer 4 000 dizajnérmi.

 

ONLINE výstupy tohto projektu môžete nájsť na linkoch nižšie:

Facebook:
https://www.facebook.com/designwithoutbordersbudapest
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC-lscxE1bZc8_qA92QUzZjQ/videos
Instagram:
https://www.instagram.com/dwbbudapest/

 

Design Without Borders // @designwithoutbordersbudapest //  design-without-borders.eu  //  Supported by International Visegrad Fund

 

Slovenská Výtvarná Únia © 2023

    • Slovenčina
    • English